اخبار پزشکی

راه را بر جذب غذا مسدود کنید

چاقی امروزه یکی از شایعترین بیماری های قرن حاضر است.بطور کلی به دو صورت تعریف می شود:
1)    چاقی موضعی
 منطبق است. در مورد چاقی موضعی یا BMI 30 تا 35 به بالا از بالون ، حلقه معده، عمل  sleeveبای پس معده چیست؟
کاهش وزن بدن به میزان بیشتر ( نسبت به سایر روشهای مشابه) خواهد بود، بطوریکه با این روش فرد در یک سال اول پس از جراحی 60 تا 70 درصد از وزن اضافی خود را از دست خواهد داد.
معمولا بیشترین مراجعه کنندگان کسانی هستند که شیرینی جات زیادی را مصرف می کنند که این روش می تواند روشی مناسب و موثر برای این افراد باشد. بخصوص افرادی که دیابت دارند  این روش می تواند به آنها کمک کند تا میزان مصرف قرص و انسولینشان به مقدار فاحشی کاهش پیدا کند و حتی در برخی موارد دیابت بیمار پس از این جراحی بطور کامل بهبود و درمان می یابد. به همین دلیل این افراد می توانند کاندیدهای مناسبی باشند. حتی امروزه در مورد بیمارانی که دیابت نوع 2 دارند  و علاوه بر آن چاق نیستند و همچنین مصرف دارو برای درمان دیابتشان پاسخگو نبوده، این اشخاص می توانند از روش بای پس معده به روش لاپاراسکوپی برای درمان این نوع از دیابت استفاده کنند.
عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی صورت می گیرد که 4 تا 5 سوراخ را بر روی قسمت فوقانی شکم به قطر 3 تا 12 میلی متر ایجاد می کنند که از این طریق وارد حفره شکم می شود  و روی صفحه مانیتور فضای داخل  شکم را نمایان می کند.
معمولا دوره نقاهت این افراد بین 3 تا  5 روز است که در بیمارستان بستری شده و کاملا از نظر سلامت چکاپ می شوند و بعد از طی این چند روز می توانند به زندگی روزمره خود باز گردند.
·        همچنین مدت کوتاهی بعداز عمل این افراد باید ورزش ( ورزش های کالری سوز) را شروع کنند. زیرا این  ورزش ها وضعیت سوخت و ساز بدن را در یک حدی حفظ می کنند و باعث می شود تا افراد در یک سراشیبی شدید کاهش وزن قرار گیرند یا برعکس میزان کاهش وزنشان متوقف نشود و بتوانند به میزان مناسب و کافی وزن خود را کاهش دهند.
بطور کل افرادی که چاقی  مفرط دارند در معرض این عوارض ممکن است قرار بگیرند:
·        احتمال خون ریزی که امروزه با بکار گیری ابزار و تکنولوژیهای جدید امکان این رخداد به صفر رسیده است.
·        آیا پس از عمل مصرف مکمل های مولتی ویتامین الزامی است؟
که از طریق انجام یک سری آزمایشات خونی از میزان مکفی این ویتامین ها و مینرال ها در بدن می توان اطمینان یافت.
زمان انتشار: (3 سال قبل)