اخبار پزشکی

اسلیو ، راهی موثر در درمان چاقی

اسلیو چیست و روشهای اجرای آن کدامند؟
این روش تنها از طریق کاهش حجم معده سبب کاهش وزن می گردد. در این روش جراحی که به طریق لاپاروسکوپی صورت می گیرد قسمت عمده سمت چپ معده بیمار برداشته می شود. در این روش با تقسیم معده بدو قسمت ، معده به صورت عمودی وبشکل لوله باریکی ( تقریباًهم قطر مری و دوازدهه ) شکل می گیرد.بخشی از معده که در امتداد انحنای میانی (انحنای کوچک معده) است را که به مری متصل است ، برای لوله گوارش نگاه می دارند و قسمت خارجی معده را که در سمت انحنای بزرگ معده و فوندوس است را خارج می کنند.در این صورت تقریبا %۸۵ معده در این روش خارج می شود و معده به شکل لوله باریکی (شبیه موز) باقی می ماند. بخش خارج شده معده در واقع قسمتی از معده است که با خوردن غذا بزرگتر می شود و نقش مخزن را دارد و مسئول ذخیره سازی غذا است.بخشی از معده که باقی می ماند، وبه اندازه حجم ۶۰ تا ۱۲۰ سی سی است ، به نظر جراح روش را و خواست شما بستگی دارد. از این طریق ظرفیت ذخیره سازی معده بسیار کاهش می یابد. به دلیل کاهش چشم گیر حجم معده ، بیمار با مصرف مقدار کم غذا احساس سیری می کندودر نتیجه کالری مصرفی کاهش یافته و کاهش وزن رخ می دهد. با این روش حجم غذای مصرف شده شما نیز به طورچشمگیری کاهش می یابد.و در آن هنگام شما با میزان بسیار کمی از غذا احساس سیری مفرط می کنید.
اعصاب معده و دریچه خروجی(پیلور) با هدف حفظ عملکرد های معده هنگام کاهش حجم دست نخورده باقی می مانند. در این روش بیمار پس از
۶ماه نصف اضافه وزن خود را از دست داده و ظرف ۲ سال به وزن نرمال می رسند. در روش گاسترکتومی لوله ای اسلیو ، هیچ گونه بای پس روده ای انجام نمی شود وتنها حجم معده کاهش می یابد.در مقایسه : در Roux-en-Y بای پس ، معده را خارج نمی کنند بلکه تقسیم می کنند وپیلور را کنار می زنندروش گاسترکتومی لاپاروسکوپیک لوله ای اولین بار برای بیمارانی که BMI بسیار بالایی داشتند بعنوان یک روش مرحله اول به روش لاپاروسکوپی انجام شد تا خطر کلی جراحی کاهش وزن کاهش یابد. انجام بای پس معده Roux-en-Y یا دئودنال سویچ به روش لاپاروسکوپی برای بیمارانی که BMI بالای ۶۰ کیلو گرم بر متر مربع داشته باشند مشکل است .به علاوه ممکن است بای پس معده برای بیمارانی با BMI بالاتر از ۶۰ کیلوگرم بر متر مربع هستند به اندازه کافی کاهش وزن ایجاد نکند زیرا ممکن است این بیماران پس از بای پس معده به BMI طبیعی ۳۰ نرسند.برای بیمارانی که BMI بالایی دارند دئودنال سویچ بسیار موثر است اما متاسفانه ممکن است این روش هم کاملا خطرناک باشد. گاسترکتومی لاپاروسکوپیک لوله ای مرحله اول ، بعنوان را حلی منطقی برای این مشکل بوجود آمد. این روش را می توان برای بیمارانی که بیش از ۲۲۷ کیلوگرم وزن دارند به روش لاپاروسکوپی انجام داد.کاهش حجمی که در معده ایجاد می شود به این بیماران امکان می دهد که بیش از۴۵ کیلو گرم وبسیاری از بیماران بیش از ۹۰ کیلوگرم کم کنند.این کاهش وزن سلامتی را بطور قابل توجهی بهبود می دهد و بیمار را عملا در زیر گروه افرادی که در معرض خطر کمتری هستند قرار می دهد.هنگامیکه BMI بیماران کمتر (یعنی ۴۵-۳۵) شد ، بیماران می توانند برای مرحلع دوم این روش به اتاق عمل بازگردند که ممکن است دئودنال سویچ ،بای پس معده Roux-en-Y یا حتی لپ بند ( باندینگ ) باشد. به زودی مشخص شد که برخی از بیمارانی که گاسترکتومی لاپاروسکوپیک لوله ای داشتند نه تنها وزن زیادی کم میکنند بلکه کاهش وزن خود را بیشتر از زمانی که انتظار می رفت حفظ میکنند و ممکن است از مرحله دوم عمل صرفنظر کنند.این موضوع موجب شد که گاسترکتومی لاپاروسکوپیک لوله ای تنها روش کاهش وزن محسوب شود.این فکرنخست به ذهن دکتر جانسون در انگلستان رسیده بود.سپس این روش را کمی تغییر دادند و کیسه معده را از کیسه ای که بیماران دئودنال سویچ داشتند کوچکتر کردند.در مقایسه با روش های گاستروپلاستی قبلی که به دلیل مشکلات مربوط به استاپلینگ ،حلقه های سیلاستیک و تور دور کیسه معده به ندرت انجام می شوند،پیشرفت زیادی ایجاد شده است.

زمان انتشار: (2 سال قبل)