اخبار پزشکی
شماره صفحه: 1 از 1
تغذیه و آرامش، مبارزه با تنش و استرس
تغذیه علاوه براینکه نقش مهمی روی سلامت جسم دارد و کمبود های تغذیه ای مانند کمبود ویتامینها باعث بروز اختلالاتی در ظاهر بدن از جمله شکستن ناخن و ریزش مو می شوند بلکه روی سلامت روان نیز تاثیر گذارند. بطوریکه کمبود برخی ویتامینها باعث اختلالات روحی و روانی در افراد می شوند. امروزه زندگی شهر نشینی با تنش و استرس زیادی همراه است و اکثر مردم بدنبال راهی برای رهایی واز تنش و فشار عصبی و بدست آوردن آرامش هستند. از دیدگاه طب سنتی مصرف دمنوش های بابونه و اسطوخودوس، گل گاو زبان و سنبله طیب همراه با عسل و ... باعث ایجاد آرامش می شوند. در علم تغذیه تاکید بر خوردن غذاهای در دسترس است. اگر درب یخچال خود را بگشایید با مصرف یک لیوان شیر کم چرب می توانید آرامش و ریلکسیشن را برای خودتان به ارمغان بیاورید.
فواید روانی کاهش وزن
با از دست دادن ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدنتان، می ‌توانید سلامت کلی خود را افزایش و خطر شرایط بهداشتی مزمن را کاهش دهید اما در اینجا به برخی نکات پرداخته می شود که شما معمولا درباره کاهش وزن نمی دانید.
پرخوری روانی
اگر از آن دسته افرادی هستید که به دنبال استرس، دچار پرخوری عصبی می شوید، ترس از چاق شدن نیز بلافاصله پس از غذا خوردن غیرعادی آزارتان می دهد و به دنبال یافتن راه هایی برای خلاص شدن از عذاب وجدان ناشی از آن هستید، خوب است بدانید که پرخوری عصبی از انواع اختلالات روانپزشکی است که اختلال خوردن نام دارد.
پرخوری روانی یا بولیمیا
علم روانشناسی با تأکید بر این‌که امروزه، بیشتر بیماری‌ها زیستی، روانی و اجتماعی هستند، می گوید پرخوری روانی نوعی اختلال است که در آن فرد به‌صورت ناهوشیار آغاز به خوردن می‌کند و هدفش از این روش، سیری نیست.
بی اشتهایی عصبی
از جمله اختلالات مربوط به غذا خوردن،«بی اشتهایی عصبی» و «پرخوری عصبی» است که غالباً در نوجوانان و زنان رخ می دهد. دلیل ایجاد این دو اختلال، وسواس فکری بیمار نسبت به افزایش وزن است .
غلبه بر پرخوری احساسی
آیا می دانید پرخوری از لحاظ عصبی چه آسیب هایی به افراد می زند و با چه راههایی می توان آن را کنترل کرد؟ اگر هنگام نگرانی، ناامیدی، بی‌حوصلگی، اضطراب و دلشوره، خشم، غم و تنهایی بیشتر از شرایط عادی غذا می‌خورید، باید بدانید غذاهایی که معمولا در چنین شرایطی خورده می‌شوند، چرب، پرنمک، شیرین و سرشار از کالری و در یک کلام ناسالم هستند. حتی اگر مواد غذایی که در این شرایط خورده می‌شود، کم‌کالری هم باشد، غذایی محسوب می‌شود که خوردن آن لازم نیست و فقط کالری اضافی وارد بدن می‌کند و نتیجه‌ای جز اضافه وزن نخواهد داشت.
چاقی و اختلالات خوردن
چاقی با تجمع زیاده از حد چربی در بدن مشخص می‌شود.
علل روانشناختی چاقی
نقش چاقی در بیماری‌های مختلفی که در محور توجه نظام سلامت در جهان است باعث شده است سازمان جهانی بهداشت، چاقی را یکی از ده عامل خطر مهم بیمار‌ی‌هایی بداند که موجب مرگ و میر می‌شوند. مسئولان نظام سلامت در ایران بااهمیت اضافه وزن و چاقی مواجه شده و این موضوع به دغدغه‌ی آنها نیز تبدیل شده است. می‌دانیم که عوامل مختلفی در پدیدآیی اضافه وزن نقش داشته و چاقی آثار مختلفی را برجا می‌گذارد. در این میان شواهد گسترده‌ای نقش عوامل روانشناختی را مطرح می‌سازد
روانشناسی چاقی
اسم چاقی كه مي‌آيد قبل از هر چيزي، انسان ياد خوراكی مي‌افتد و فكر مي‌كند چاق‌ها لابد پرخوري كرده‌اند كه چاق شده‌اند. اما شايد كمتر به ذهن‌مان خطور كند كه چاقی ، علل روان‌شناختي نيز دارد.
شماره صفحه: 1 از 1