اخبار پزشکی
شماره صفحه: 1 از 2
سندروم متابولیک چیست؟
سندرم متابوليک به مجموعه‌اي از شرايط گفته مي‌شود که عبارت هستند از: فشار خون بالا، سطوح افزايش يافته ي انسولين در خون، چربي انباشته ي اضافي در اطراف شکم و سطوح افزايش يافته ي چربي خون.
تغذیه در عمل جراحی اسلیو
رژیم غذایی در عمل جراحی اسلیو: از عوامل مؤثر كاهش وزن در عمل جراحي اسليو، محدوديت‌هاي غذايي، تغييرات هورموني و تخليه سريع معده مي‌باشد. توجه به تغذيه بيمار قبل از جراحي و پس از آن به جهت حفظ و نگهداري توده عضلاني بدون چربي، در طول دوره كاهش وزن و به حداقل رساندن عوارض جراحي (ريفلاكس يا برگشت غذا، حالت تهوع و اسهال) از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
عوارض چاقی به زبان ساده
پژوهشگران عوارض زیادی را برای چاقي بدن شناسایی کرداه اند که می تواند موجب کاهش طول عمر انسانها گردد . در زیر به تعدادی از عوارض چاقی اشاره شده است
راه را بر جذب غذا مسدود کنید
چاقی امروزه یکی از شایعترین بیماری های قرن حاضر است.بطور کلی به دو صورت تعریف می شود: 1) چاقی فراگیر 2) چاقی موضعی درمان موارد فوق بصورت جراحی های خاص صورت می گیرد که با استفاده از شاخص توده بدنی یا BMI منطبق است. در مورد چاقی موضعی یا BMI های کمتر از 30 -35 با استفاده از روشهای لیپولیز و لیفت جراحی توصیه می شود برای چاقی های فراگیر یا جنرال با BMI 30 تا 35 به بالا از بالون ، حلقه معده، عمل sleeve ، بای پس معده بصورت لاپاراسکوپی توصیه می شود.ضمنا در بسیاری از موارد تلفیقی از هر دو روش جهت رفع مشکلات ، باعث نتیجه مطلوب تر می شود.
اسلیو ، راهی موثر در درمان چاقی
این روش تنها از طریق کاهش حجم معده سبب کاهش وزن می گردد. در این روش جراحی که به طریق لاپاروسکوپی صورت می گیرد قسمت عمده سمت چپ معده بیمار برداشته می شود.
آلودگی ها و عوارض چاقی
محققین بین نوع خاصی از آلوده کننده های زیست محیطی و عوارض خاص متابولیک چاقی ارتباطی را کشف کرده اند. نتایج این تحقیقات می تواند به بهبود پیشگیری، تشخیص و درمان خطرات قلبی متابولیک مرتبط با چاقی نظیر دیابت ، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی کمک کند.
مداخلات پزشکی در چاقی 3
چاقی یک سری شرایط هتروژن است که نتیجه ترکیبی از عوامل وراثتی و محیطی است. درحال حاضر بهترین رویکرد برای کمک به بیماران تعدیل شیوه زندگی در راستای بهبود شرایط محیطی می باشد. این مورد بوسیله آموزش تغذیه و افزایش سطح فعالیت های فیزیکی انجام می شود. رفتار درمانی می تواند بعنوان درمان کمکی مفید باشد. اگر داوها در دسترس باشند، ترکیبی از این روشها با دارو، در نظر گرفته می شود. شخصی که باید دارو مصرف کند باید از نظر خطرات بشدت تحت نظر باشد وهزینه ها و مزایای درمان به همان اندازه تغییر سک زندگی ،برای وی شرح داده شود. لازم نیست که بیماران به وزن ایده آل خود دست یابند. میانگین کاهش وزن ( 10 تا 15 درصد وزن بدن) اگر همیشه ادامه یابد می تواند نتایج رضایتمند تری از نظر ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی و عروقی بدست دهد.
BMI
BMI چیست؟ نحوه محاسبه آن کدام است؟ نمایه توده بدن یا BMI (Body Mass Index ) عددی است که بر اساس آن میزان لاغری و یا چاقی شخص مشخص می شود نه بر اساس وزن به تنهایی. نحوه محاسبه آن بر طبق فرمول زیر است. باید توجه داشت که وزن بر حسب کیلوگرم و قد برحسب متر باشد: BMI= w/h2 وزن به کیلوگرم=w قد به متر=h عدد بدست آمده نمایه توده بدنی را مشخص می کند. BMI چه عددی باید باشد؟ BMI بدست آمده عددی است که با توجه به جدول زیر می توان میزان لاغری و چاقی را برآورد نمود. BMI کمتر از 18.5 لاغر 20 تا 24.9 متوسط 25 تا 29.9 اضافه وزن 30 تا 34.9 چاق درجه 1 35 تا 39.9 چاق درجه 2 40 و بیشتر چاق درجه 3 پس BMI بالاتر از 25 به عنوان اضافه وزن و شروع چاقی در نظر گرفته می شود.
مداخلات پزشکی در چاقی 2
مطالعات دوجانبه جمعیت های بالغین نشان می دهد که افرادی که درصد بالایی کالری از چربی ها دریافت می کنند، بسیار شبیه آمار بالا رفتن وزن است و این دلالت میکند بر این نکته که رژیمهای پرچربی پیش زمینه چاقی هستند.مطالعات نشان داده که جایگزین کردن چربی با کربوهیدراتهای پیچیده ( از جمله فیبر) ، روی دریافت و بالانس انرژی و مواد مغذی موءثر می باشد.
شماره صفحه: 1 از 2